Tančící dům láká návštěvníky do svých útrob

Tančící dům otevírá pro veřejnost své technické zázemí a další nepřístupné prostory včetně nové vyhlídky a vnitrobloku. Symbolicky tak oslaví 30. výročí první myšlenky Václava Havla postavit na nároží Jiráskova náměstí kulturní dům, který by sloužil veřejnosti a prvního návrhu architekta Vlada Miluniće z roku 1990. Z domu, za jehož návrhem stojí spolu s Milunićem i slavný architekt Frank Gehry, se stala ikona moderní architektury a jedna z nejznámějších staveb v Praze. Návštěvníci mohou prozkoumat Tančící dům od 9. června do 31. srpna 2020.

Tančící dům otevře veřejnosti zázemí a vnitřní prostory (Zdroj: Depositphotos)

Tančící dům se otevře pro veřejnost

Ikona české porevoluční architektury odkryje své běžně nepřístupné prostory a technické vybavení veřejnosti. Návštěvníci mohou kromě běžně otevřené galerie, restaurace a baru s vyhlídkou na Pražský hrad nahlédnout do systému vzduchotechniky či topného systému domu, který navrhli architekti Vlado Milunić a Frank Gehry.

F Kotelna 1
Kotelna je samostatné výpočetní středisko (Zdroj: Piaristi)
H precerpavaci zarizeni
Přečerpávací zařízení patří k dosud utajovanému zázemí (Zdroj: Piaristi)

Prohlídka má celkem osm částí a začíná ve druhém podzemním podlaží, kde je strojovna a končí na střeše. Lidé budou moct nahlédnout i do hotelových pokojů a otevíráme i novou terasu s neobvyklým výhledem na Pražský hrad a pohledem do vnitrobloku na byt, kde roky žil bývalý prezident Václav Havel. Právě Václav Havel přišel před 30 lety s nápadem postavit na Jiráskově náměstí dům s výhledem, který by sloužil jako umělecká galerie a zároveň by po více než 40 letech zaplnil prázdnou proluku. Ta na nábřeží zůstala po náhodném leteckém náletu na Prahu v roce 1945, kdy americká bomba zničila novobarokní dům na rohu Jiráskova náměstí a Rašínova nábřeží.

A Fotka puvodniho domu 1950
Původní budova musela být stržena (Zdroj: Piaristi)
B Proluka pred stavbou TD 1990
Proluka v devadesátých letech si říkala o zaplnění (Zdroj: Piaristi)

Nová dominanta tohoto nároží vyvolává rozporuplné reakce od svého dokončení až dodnes, stala se ale nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Tancici dum
Tančící dům představuje slavné postavy Freda Astaira a Ginger Rogersové (Zdroj: Piaristi)

Tančící dům se veřejnosti otevřel v roce 1996 a ještě téhož roku získal prestižní ocenění amerického časopisu Time v kategorii design roku. Přestože je dnes Tančící dům známý hlavně díky umělecké galerii a vyhlídce na hrad, celá čtyři patra patří od roku 2016 celkem 40 luxusním hotelovým pokojům. V rámci prohlídky běžně nepřístupných prostor bude v největším z těchto pokojů ukázána proměna z původní kanceláře na hotelový pokoj. Sedmé patro budovy pak nabízí kulinářský zážitek v restauraci Ondřeje Slaniny, známého pražského šéfkuchaře a v přízemí je od letošního června otevřeno nové Café.

D Stavba TD 1995
Stavba započala v roce 1994 položením základního kamene (Zdroj: Piaristi)
E Terasa do vnitrobloku
Z terasy je úchvatný výhled na nejkrásnější část Prahy (Zdroj: Piaristi)

Technické zázemí a ostatní nově otevřené prostory jsou přístupné přes Galerii Tančící dům a jsou otevřené od 9. června do 31. srpna 2020 každý den od 10 do 18 hodin.

E Terasa do vnitrobloku
Z terasy je úchvatný výhled na nejkrásnější část Prahy (Zdroj: Piaristi)
G Kotelna 2
Topný systém domu, který navrhli architekti Vlado Milunić a Frank Gehry (Zdroj: Piaristi)

Vstupné je zahrnuto v ceně vstupného na výstavu Bořka Šípka, kterou Galerie Tančící dům prodlužuje do 27. září 2020 a je otevřena denně od 9 do 19 hodin. Vstupné je 190 Kč pro dospělé a 110 Kč pro studenty a seniory.

Galerie Tančící dům Jiráskovo náměstí 6, Praha 3 www.galerietancicidum.cz

C Prvni navrh Vlado milunic 1990
Konečnému návrhu předcházelo množství skic a nápadů (Zdroj: Piaristi)
I Vzduchotechnika
Vzduchotechnika je svým způsobem umělecké dílo (Zdroj: Piaristi)

Publikováno: 11. 6. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima