Muž, který předává znalosti o svařování

Mistr svářečského řemesla, učitel i spolupracovník, to je pan Michal Vira. Tohoto mladého muže je možné navštívit na svářečské škole, kde ochotně předává veškeré své nabité znalosti a zkušenosti všem lidem, bez ohledu na věk i pohlaví, kteří mají o svařování zájem. Prezentuje toto řemeslo, jako profesi blízkou lidem. A v žádném případě nechce dopustit, aby zájem o tak krásný obor stagnoval, či ještě hůř, zaznamenal poklesu. Byl by velice rád, kdyby si co nejvíce mladých lidí našlo ve svářečském řemesle přesně to, co je baví. Vždyť svařované věci nás obklopují na každém kroku.

Michal Vira, mistr svářeč, učitel i spolupracovník (Zdroj: Prima DOMA)

Svářeč

Michal Vira působí již delší dobu na svářečské škole jako učitel a instruktor svařování. Se svým svěřencem Miroslavem Petrželou se poprvé setkal právě na svém působišti. Mirek, jako vyučený umělecký kovář a zámečník, měl již počáteční znalosti a zkušenosti. Znal základní problematiku svařování. Na mistra svářeče tak připadla nelehká úloha tyto podstatné vědomosti prohlubovat tak, aby se jeho svěřenec vyšvihl na vysokou úroveň, požadovanou pro obor svařování.

Ve svářečské škole hledali již delší dobu instruktora svařování. Pan Vira okamžitě objevil v Miroslavu Petrželovi skrytý potenciál. Měl veškeré předpoklady stát se dobrým svářečem, ale také právě oním hledaným instruktorem.  Disponoval obrovskou trpělivostí jak se svařováním, tak i s vysvětlováním dané problematiky, což mistra velmi zaujalo. Slovo dalo slovo a oba muži se rázem stali spolupracovníky.

Svářeč
Byla vytvořena platforma pro začínající svářeče, nesoucí název WELDCREW (Zdroj: Depositphotos)

Spolupráce mistra s učedníkem probíhala velice pozitivně a brzy se posunula na další úroveň. Vzhledem k tomu, že jejich společné projekty směřují vždy ke zdárnému cíli, přesunuli se společně i do mimoškolních aktivit. Byla vytvořena platforma pro začínající svářeče, nesoucí název WELDCREW. Hlavní myšlenkou tohoto projektu je napravit nedostatečnou informovanost a nízký zájem o řemeslo. Tento velice zajímavý obor je nutné představit ve správném světle. Všude kolem nás existují různé svařované věci a lidé, kteří se tomuto řemeslu věnují, se dokážou prezentovat naprosto rozličnou formou. Nejedná se vždy o špinavé řemeslo. Ba naopak. Svařování může být prezentováno i v čistém pokoji, kde se něco vyrábí a vlastně by se při této činnosti člověk ani neušpinil. Jedná se o profesi, která vyžaduje preciznost a cit.

Mimo půdu svářečské školy existují i další projekty. Jedná se např. o spolupráci s firmou Repete, kde se rozjela výroba svařovaných konstrukcí na kola. Svařování probíhá metodou TIG, která je velice čista a precizní.

Svařování
Mimo půdu svářečské školy existují i další projekty (Zdroj: Depositphotos)

Z historického hlediska existuje metoda svařování, jako spojování materiálu, velice dlouhou dobu. Prvním průkopníkem bylo kovářské svařování, které bylo nahrazeno novými metodami např. plamenem či elektrickým obloukem. V současné době se toto řemeslo posunulo dál a tak, jak se vyvíjí jednotlivé technologie, získává i tento obor na zajímavosti. Pro spojování se dnes používá např. svařování laserem.

Celkový zájem o svářečské řemeslo v posledních letech stagnuje. S tímto se snaží pan Vira bojovat a prezentuje tento obor jako profesi blízkou lidem. Rád by je nalákal, aby měli sami zájem vyrábět či vytvářet nejrůznější předměty pomocí svařování. Nechce dopustit, aby svařování, jako řemeslo, ztratilo svůj světový punc.

Svařování tig
V současné době se toto řemeslo posunulo dál (Zdroj: Depositphotos)

Životní myšlenka tohoto odborníka je jednoduchá a přitom krásná. Byl by velice rád, kdyby si co nejvíce mladých a začínajících lidí našlo ve svářečském řemesle přesně to, co je baví.

Bonusový materiál k 8. dílu: Miroslav Petržela

Partner projektu je Skupina ČEZ

Svařování tig
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 13. 7. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima