Seznamte se s Fachmany

Co všechno obnáší rekonstrukce starého cihlového domku? Kde začíná a končí, čeho se vyvarovat i jak si najít tu nejlepší odbornou pomoc? To prozradí nový pořad z rodiny Prima DOMA Fachmani se zkušeným kutilem Pepou Libickým, kterému bude asistovat oblíbený komik Karel Hynek. Odborným garantem jim bude Josef Beneš.

Fachmani se v novém pořadu na Primě pouští do rekonstrukce domu (Zoj: Prima DOMA)

Kdo jsou to Fachmani?

Na obrazovkách čeká diváky celkem 28 dílů. Každý z nich sestává z několika reportáží, shrnujících ty nejdůležitější etapy stavby. Během rekonstrukce se diváci seznámí se základními technologiemi a stavebními postupy a nahlédnou do tajů relevantních profesí. Dozví se, co všechno je třeba promyslet a připravit ještě před započetím samotných prací, jaké nástrahy na ně čekají a proč je důležitý pečlivý výběr odborníků. Jedno z důležitých témat bude zajištění financování pořízení a rekonstrukce staveb. Součástí projektu bude i digitální stavební deník a diváci si budou moci „kontrolovat“ online postup stavebních prací na stránce fachmani.cz. Současně pak bude aktuální stav rekonstrukce podrobněji popisovat série reportáží na primadoma.tv.

Fachmani (2)
Pepa Libický opět předvede svou lásku k řemeslům (Zdroj: Prima DOMA)

Pořadem budou provázet Pepa Libický, známý z pořadů Libovky Pepy Libického, a oblíbený komik Karel Hynek. Zatímco Pepa Libický se zkušenostmi ve stavebním oboru zaujme roli filmového i reálného dozoru investora stavby, Karel Hynek, coby stavební laik, se bude při procesu rekonstrukce snažit zorientovat stejně jako široká veřejnost. Diváky tak bude provázet situacemi či problémy, které s největší pravděpodobností potkají při rekonstrukci i je. Odborným garantem celého projektu rekonstrukce pak bude Josef Beneš.

Dům
Uvidíte postupně, jak se dá zrekonstruovat starý dům (Zdroj: Depositphotos)

„Fachmani jsou vlastně návodem, jak se krok za krokem pustit do renovace staršího domku. Našim divákům tak poskytnou vhled do celého procesu i rady, jak si vybrat správnou firmu nebo co neopominout vyřídit na úřadech. Zároveň ale do celé rekonstrukce vnesou nadhled a humor, které jsou Pepovi a Karlovi vlastní,“ říká o novém pořadu Lucia Kršáková, výrobní ředitelka FTV Prima.

Karel Hynek: mám obě ruce pravé

Koho si představíte, když se řekne fachman?

Představím si pracujícího člověka, což je pro mě dost imaginární postava. 

Na co se diváci mohou v novém pořadu těšit?

Jsme ve svobodné zemi, nechci jim přikazovat, na co se mají těšit, nechám volbu na nich; na co se chtějí těšit, ať se těší. 

Zedník
Fachmani ovládají i zednické práce (Zdroj: Depositphotos)

Jaká je Vaše role v novém pořadu?

Hraji tam zkrátka Karla Hynka.

Na jakou věc, kterou jste si doma vyrobil nebo opravil, jste nejvíc pyšný?

Na opravenou varnou konvici, sice stále nefunguje, ale je opravená.

Jaký je Váš vztah k řemeslům? Máte obě ruce „levé“, nebo jste zručný?

Jelikož jsem levák, tak v mém případě mít obě ruce levé znamená mít obě ruce pravé – jako že zručné. Takže v mém případě mám obě ruce pravé, což znamená, že jsou vlastně levé v chápání pro praváky.

Co Vás zatím při natáčení Fachmanů nejvíc překvapilo?

Ve vesnici, kde natáčíme, jsme už navštívili několik hospod a ve všech opravdu velmi dobře vaří.

Fachmani (1)
Novou tváří pořadu bude Karel Hynek (Zdroj: Prima DOMA)

Na co se těšíte nejvíc, až bude domek zrekonstruovaný?

To už bude po pořadu a skončí natáčení. Takže na to se netěším.

Pepa Libický: věřím, že řemeslo bude žít dál

Koho si představíte, když se řekne fachman? 

To jsem přesně já a Karel.  Mistr svého oboru, práce mu jde od ruky a pod jeho rukami vzniká takové dílo, že je na něj radost pohledět.

Na co se diváci mohou v novém pořadu těšit?  

Bude to jízda. Ukážeme divákům průběh celé rekonstrukce rodinného domku z 80. let. Od koupě až po výsledek. Divák tak uvidí vše okolo stavby – povolení, projekt, stavební práce atd. Navíc mu ukážeme i nedostatky, a co vše se může při rekonstrukci přihodit. Máme k tomu rubriku pořadu „Karlozor", kde Karel vidí i za roh. 

Plány
Těšte se na kutilské vychytávky i ukázky řemesel (Zdroj: Depositphotos)

Jaká je Vaše role v novém pořadu?  

Já s Karlem máme za úkol to celé pospojovat a přidat špetku humoru, aby to pro diváky byla kromě práce i zábava. V pořadu nejsme moderátoři, ale máme každý svou důležitou roli. Já jsem TDI (tedy technický dozor investora) a Karel je INVESTOR. Jinak já jsem zároveň dramaturgem a autorem pořadu. Jelikož mám původně stavební průmyslovku, chtěl jsem vytvořit pořad, kde by se mohli diváci inspirovat a viděli postupy stavebních prací a i moderní technologie.

Na jakou věc, kterou jste doma vyrobil/ opravil jste nejvíc pyšný?

Na všechny, co jsem svýma rukama vyrobil. Říkám jim „Libovky Pepy Libického". 

Jaký je Váš vztah k řemeslům? Máte obě ruce „levé“, nebo jste zručný?

Řemeslo je můj koníček, který se stal mou prací. Baví mě objevovat a hlavně zkoušet takové řemeslo, které jsem ještě nedělal. Je stále čemu se učit. Často se mě lidé ptají, kde jsem se to všechno naučil. Mám to někde v sobě, stačí to jen rozvíjet. Člověk se nesmí bát a zkusit to. Pár nepovedených pokusů a nakonec z vás může být mistr, tedy „fachman." Naši předkové ovládali řemeslo, je radost vidět, co dokázali vytvořit rukama. Technologie jde dopředu, a tak věřím, že to osloví mladé a řemeslo bude stále žít!

Prostory
Budete svědky úplně proměny celého domu (Zdroj: Depositphotos)

Co Vás zatím při natáčení Fachmanů nejvíc překvapilo?

Ještě jsme nestačili odvézt suť po vybourání a už přišla během natáčení paní se slovy: „Mládenci, není tato vilka na prodej?“ Vypadalo to, že jestli to Karel prodá, nemáme co natáčet… 

Na co se těšíte nejvíc, až bude domek zrekonstruovaný?

Klid od Karla...

Sledujte v úterý 29. září ve 22.50 na Primě

Publikováno: 4. 9. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima