Rozvody vody a elektřiny

Děsí vás rekonstrukce domu? Nebojte se, nejste v tom sami! FACHMANI, kutil Pepa Libický a komik Karel Hynek, jsou totiž vaše jistota! Ať už se rozhodnete budovat svépomocí nebo s partou řemeslníků, fachmani vám od A do Z poradí, jak na to. Bez nervového kolapsu, bez zbytečných finančních ztrát, v adekvátním čase! A že těch nástrah a problémů může být! Se špetkou humoru to však nemusí být drama.

Fachmani – 17. díl se zaměří na rozvody vody a elektřiny (Zdroj: Prima DOMA)

Naše Fachmany v Tišicích obzvlášť ze začátku dost potrápila voda. Proto jsou rádi, že se konečně začnou pokládat rozvody vody. Ve sklepě budou přiznané pod novou zateplovací vatou na stropě. V přízemí pak budou rozvody klasicky zasekané ve zdech. Rozvodové trubky budou plastové s označením PPRCT – ty jsou z pevnějšího materiálu, a tudíž nemusí mít tak velký průměr. Protečení není třeba se bát ani ve spojích, místo svaru je totiž pevnější než samotná trubka. Po natažení rozvodů a svaření je třeba ještě před zaházením zdí provést tlakovou zkoušku, ze které byste měli od firmy dostat i protokol.

Fachmani_17. dil (1)
Bezpečnostní předpisy a nošení ochranných pomůcek se vztahuje i na Fachmany (Zdroj: Prima DOMA)

Dojde už i na rozvody elektřiny. Na ty si i zkušený stavbyvedoucí Josef Beneš dojednal odbornou firmu, která poradí, jak udělat věci i lépe, než jsou v projektu, a na konci instalace dá majiteli i revizi. Firma pomůže investorovi také s přemýšlením do budoucna a poradí, kam všude připravit kabely či zásuvky pro budoucí využití tak, aby nikde nechyběly či se později snadno daly doplnit. Při elektroinstalaci je dobré myslet i na využití prvků chytré domácnosti.

Řešit se bude podlaha v podkroví, která skrývala zapeklitý problém kvůli své výšce. Práce v podkroví tak dosud stály a suchá stavba, která tam vytvoří příčky mezi ložnicí a koupelnou, se teprve bude realizovat.

Investor Karel si v domě přál finskou saunu. Pepa s Josefem proto rozeberou, kde bude v domě umístěna a jaké technologie budou pro její instalaci, včetně zázemí, potřeba.

Fachmani_17. dil (3)
Chtěli byste mít doma saunu? Pořiďte si infrasaunu (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 1. 2. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima