Lakování překližky, zejména pokud není na povrchu dostatečně "reprezentativní", je odlišné od způsobu, jakým se lakuje dřevo. A jako každý obkladový materiál i překližka většinou potřebuje povrchovou úpravu, a to se týká především způsobu nátěru. Podívejme se tedy na problém s lakováním překližky trochu blíže.
Jak nalakovat překližku?
Nalakovat překližku není tak složité, jak se může zdát, ale nejprve bychom si měli ujasnit, co to vlastně překližka je. Z technologického hlediska je to trojitá vrstva na sobě nalepených dýh, výjimkou není ani vícevrstvá. Jednotlivé dýhy jsou na sebe lepeny křížem a jejich počet bývá častěji lichý. Pro případné zpevnění překližky pro specifické účely se doprostřed dýhových vrstev usazuje kovová deska.
Překližka (označení PDP) je svými vlastnostmi oproti dřevu poddajnější, ohebnější a tvarovatelnější. Rovněž se lépe opracovává běžnými nástroji i na strojích. Překližka se vyrábí ve velkých deskách (plachtách), v nábytkářství se používá na velké rovné plochy, výplně a opláštění rámů, na záda skříní i jejich dna.
Překližku nalezneme také ve voděodolné úpravě (označení PF). Takovou poznáme podle nápadné tmavé spáry mezi dýhami. V takovém případě je povrch PDP často foliovaný pryskyřicí, může být opatřen i protiskluzovým povrchem. Také vnitřní vrstvy bývají vyztuženy hliníkovou fólií. Tyto překližky se používají tam, kde se vyžaduje odolnost proti vlhkosti, převážně tedy ve venkovním prostředí.
Podle stupně odolnosti proti vlhkosti poznáme překližku:
- PSF - překližka odolná proti vlhkosti
- FK, FBK - dýha průměrné odolnosti proti vlhkosti, která se používá pro vnitřní obložení
- FB - překližka s omezenou odolností proti vlhkosti
- FOF je dekorovaná laminovaná překližka, kterou lze použít k oříznutí stropu
Povrchová úprava lakováním
Pro lakování stropu z překližky se hodí všechny barvy vhodné pro vnitřní práce na dřevo. Ideální bude použití akrylového laku. Než začneme překližku lakovat, musí být vždy náležitě připravena. Pokud je vlhkost v místnosti větší než 60 %, před nanášením nátěrové hmoty by měla být překližka ošetřena protiplísňovým přípravkem podle návodu k použití. Překližka by také měla být zbroušená, prázdná místa je vhodné vyplnit tmelem. Broušení musí být provedeno opravdu důkladně, aby byl povrch překližky co nejvíce hladký. Na hrubý povrch barva špatně přilne.
Zásadně se nedoporučuje lakovat rovnou (bez předběžného ošetření), protože by se lak vsákl do překližky. Další podmínkou je, aby se lakování provádělo v několika vrstvách. Pokud jde o nástroje, můžete použít obyčejný štětec, váleček i stříkací pistoli. Začneme broušením povrchu překližky. Malé plochy zbrousíme ručně pomocí brusného papíru, větší plochy zbrousíme elektrickou bruskou. Broušením musíme docílit opravdu dokonale hladkého povrchu překližky.
Zbroušený povrch je potřeba vyčistit od prachu a nečistot. Následně zatmelíme všechny praskliny a spáry, protože by tudy zatekl lak do dalších vrstev překližky, čímž by mohlo dojít k jejímu znehodnocení. Tmel opět přebrousíme a povrch očistíme.
Lak nanášíme dlouhými tahy, pokud možno bez přerušování. Lak, pokud jej rozmícháváme z práškové podoby, musí být dokonale hladký a bez hrudek. Při nátěru počítáme minimálně s 5-6 vrstvami. Lepší a rychlejší je použití stříkací pistole. Lak se rovnoměrně a kompozitně rozprostře po ploše překližky. Stříkáním se také eliminují šmouhy a skvrny. Při použití válečku také musíme počítat s možností pouštění chloupků do laku, což snižuje kvalitu nátěru.
Při použití akrylových laků, které jsou na nátěr překližky asi nejvhodnější, musíme počítat s vyšší cenou, ale také s tím, jaký mají tyto laky vliv na životní prostředí. Obsahují totiž změkčovadla a ochranné přísady.
Pokud chceme používat lak, který bude šetrnější k životnímu prostředí, použijeme olejový lak.
Zdroj informací: cs.atomiyme.com; Wikipedie; fabalabse.com
Publikováno: 22. 1. 2022, Autor: Martina Pilzová , Profil autora: Martina Pilzová