V září vysaďte cibuloviny, přesaďte trvalky

Září je měsícem, kdy stále ještě kvete na zahrádkách spousta květin, ale zároveň již pociťujeme nástup podzimu. A s podzimem je to stejné, jako na jaře. Znamená spoustu práce, na kterou nemůžeme zapomenout. Kromě podzimního úklidu je potřeba přesadit trvalky a také vysadit nové cibuloviny. Aby nás na jaře přivítaly první poslové jara, musíme jim na podzim dodat potřebnou péči.

V září je vhodný čas pro přesazování bylinek i trvalek (Zdroj: Depositphotos)

Trvalé rostliny i bylinky mohou ještě do zimy řádně zakořenit, proto je nyní vhodná doba na jejich přesazování. V tuto dobu je můžete také rozdělit na více menších trsů. Přišel také správný čas na výměnu letniček, které na zahrádkách již mnoho parády nenadělají, za dvouletky, jako jsou třeba macešky či sedmikrásky. Aby na jaře vykvetly cibuloviny, zasaďte je nyní na jejich stanoviště. Drobné cibulky květin (např. sněženky, bledule, krokusy nebo modřence) sázejte ve větších skupinách, kombinujte barvy, velké cibule, jako jsou například hyacinty, potřebují kolem sebe dostatek místa. 

Výsadba cibulovin
Půdu v místě výsadby cibulovin dobře prokypřete, do těžké půdy zapracujte písek (Zdroj: Depositphotos.com)

Cibulky rostlin je třeba zasadit do minimálně 3násobné hloubky velikosti jednotlivých cibulí? Pokud tedy vedle sebe vysadíte sněženky a třeba tulipány, nemůžete udělat stejně hlubokou rýhu, ale musíte pro tulipán hloubku zvětšit. Nejdéle zakořeňují narcisy, naopak tulipány můžete sázet jako poslední. 

Cibuloviny, které můžete na podzim zasadit: 
sněženky, bledule, narcisy, tulipány, hyacinty, okrasné česneky, krokusy, ladoňky, řebčík, lilie, modřence, lilie, kandík, talovín či sasanky modré

Jarní cibuloviny
Podzimní práce s výsadbou se vám odmění jarním pohledem na záplavu květin (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 3. 9. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima