Šetřit na cestovním pojištění se nemusí vyplatit

Chcete-li si užít svou dovolenou skutečně v klidu a bez zbytečných starostí, nezapomeňte si před cestou sjednat kvalitní cestovní pojištění. Klid, který tím za pár korun na den získáte, je k nezaplacení. S pojištěním získáváte v ceně asistenční služby, které vám v případě potřeby zajistí pomoc v jakékoli tísnivé situaci, nepřetržitě 24 hodin denně a s komunikací v českém jazyce.

Šetřit na cestovním pojištění se nemusí vyplatit (Zdroj: Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group (text), www.depositphotos.com (foto))

Obecně nejčastějším důvodem, proč naši klienti vyhledají na dovolené v zahraničí lékařské ošetření, jsou nejrůznější drobné úrazy a akutní onemocnění. Často jsou to například různé odřeniny, tržné rány, podvrtnuté kotníky či pohmoždění končetin,“ říká manažer neživotního pojištění České podnikatelské pojišťovny Michal Šimon. „V naší praxi se potkáváme také s úrazy následkem dopravních nehod,“ doplňuje Šimon.

Na cestách se může stát leccos a nelze předvídat, jak náročný lékařský zákrok si případné zranění nebo onemocnění vyžádá. Vyplatí se proto myslet na dostatečný limit pojistného plnění pro léčebné výlohy. „V ČPP nabízíme možnost sjednat pojištění léčebných výloh do zahraničí s limitem až 100 000 000 Kč. Zahrnují asistenční služby, náklady na nutnou a neodkladnou zdravotní péči, akutní ošetření zubů, repatriaci, převoz, záchranu pojištěného v tísni a náklady za doprovázející osobu,“ upozorňuje Michal Šimon. ČPP nabízí spolu s pojištěním léčebných výloh do zahraničí také připojištění pod názvem Covid plus, které zajistí úhradu nákladů na preventivně nařízenou karanténu v zahraničí.

Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje také pojištění úrazové, které se sjednává na riziko smrti následkem úrazu, riziko trvalých následků po úraze. Způsobíte-li škodu majiteli ubytovacího zařízení či komukoli jinému například při sportovních aktivitách, oceníte pojištění odpovědnosti za újmu. A vyplatí se mít také pojištění zavazadel. V jeho rámci se pojistná ochrana vztahuje nejen na osobní věci, které si s sebou berete na cestu, ale také věci, které pořídíte během cesty.

Zajímavým doplňkem na zahraniční cesty je připojištění Auto Plus od ČPP. Nabídka obsahuje speciální asistenční služby pro vaše vozidlo, nejen odtah a opravu vozu, ale také například službu náhradního řidiče, což je velmi cenná pomoc v případech zranění nebo nemoci řidiče v cizině, kdy pak není, kdo by auto odřídil zpátky domů. Připojištění stojí od 44 korun na den.

rodina v autě
Cestovní pojištění může zahrnovat i speciální asistenční služby pro vaše vozidlo (Zdroj: www.depositphotos.com)

Online pojištění během pár minut

Pojišťovny nabízejí komplexní pojištění formou balíčku za zvýhodněnou cenu. Například u ČPP jej pořídíte pod názvem Komplet v ceně od 26 korun pro dospělou osobu na den. Uzavřít smlouvu můžete osobně při návštěvě pojišťovny, ale také z domova, po telefonu nebo prostřednictvím internetu. ČPP nabízí online sjednání přes své internetové stránky se slevou.

Na co si dát pozor

Řada turistů spoléhá na pojištění v rámci platební karty. Před cestou si raději ověřte výši limitů pojistného plnění a podmínky, za jakých lze pojištění čerpat a co vám pojistka kryje. Cestovní pojištění k platební kartě bývá většinou koncipováno jako pojistná ochrana se základními riziky a limity pojistného plnění jsou nízké. V případě individuální smlouvy u komerční pojišťovny si klient může zvolit celou škálu pojistných nebezpečí a limity pojistného plnění podle svých potřeb.

Každý občan ČR má v ostatních zemích EU nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči jako místní občané, stačí se prokázat Evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC) z rubu kartičky vaší zdravotní pojišťovny. Michal Šimon z ČPP doporučuje uzavírat cestovní pojištění i pro cesty v rámci EU. „Modrá kartička“ zdravotní pojišťovny zaručuje, že máte v rámci EU nárok na nezbytné ošetření ve státních zdravotních zařízeních, avšak za stejných podmínek jako občané daného státu.

Takže pokud je v zemi obvyklé připlácet za ošetření a léky, bude se to týkat i vás. Jestliže cestujete jen s kartičkou pojištěnce, musíte počítat s tím, že spoluúčast za poskytnutou zdravotní péči, ale třeba i převoz sanitkou nebo repatriaci si zaplatíte“, upozorňuje Michal Šimon. Když si sjednáte komerční cestovní pojištění, pojišťovna uhradí výlohy za ošetření, eventuální hospitalizaci včetně případného převozu zpět do České republiky.

sbalený kufr na dovolenou
Cestovní pojištění by mělo zahrnovat i pojištění zavazadel (Zdroj: www.depositphotos.com)

Kolik to bude stát

Cena bude u cestovního pojištění záviset na délce pobytu a cíli cesty, případně věku klienta. Provozování některých sportovních aktivit bývá příliš rizikové a jejich pojištění je proto dražší, nebo spadají do výluk. Omezení pojistného plnění se vztahuje také na případy, kdy k události dojde pod vlivem alkoholu nebo drog. Cestovní pojištění nabízené na trhu mívá odlišný rozsah, různě vysoké limity plnění a od toho se také odvíjí cena. Při rozhodování o volbě pojištění porovnávejte nejen pojistné limity, ale i nabídku asistenčních služeb. Pojištění lze sjednat na krátkodobý pobyt, pro opakované výjezdy do zahraničí využijte cenově výhodnější celoroční pojištění.

Pojištění na cestách se vyplatí

„Případů, kdy se lidem pojištění při cestách do zahraničí vyplatilo, je mnoho,“ potvrzuje Michal Šimon z ČPP. Není to jen případ mladé ženy, která si při koupání v Chorvatsku zlomila křížovou kost. Pojišťovna za její hospitalizaci a následný převoz domů zaplatila téměř 100 000 korun. Dovolená pro jedenatřicetiletého muže zase skončila autonehodou. Zlomeniny horních i dolních končetin a poranění hrudníku si vyžádaly převoz leteckým speciálem. Náklady činily téměř 450 000 korun. Kdyby nebyli pojištěni, museli by tuto částku uhradit z vlastních peněz. Ovšem i obyčejné bolesti či střevní obtíže vás mohou v zahraničí vyjít až na pět tisíc.

V nouzi volejte asistenční službu

Kromě jistoty úhrady výloh na ošetření, eventuální hospitalizaci, včetně případného převozu zpět do České republiky přináší sjednání cestovního pojištění i výhodu asistenčních služeb. „Operátoři na lince asistenční služby vám zajistí pomoc a podporu nejen při zajištění ošetření a jeho úhradě, ale také v jakékoli jiné tísnivé situaci, do níž se můžete v průběhu zahraničního pobytu dostat,“ ujišťuje Michal Šimon.

Kontaktní údaje na asistenční společnost má pojištěný na dokladu k svému cestovnímu pojištění. Na asistenční službu se pojištěný může obrátit i v případě, že mu je odcizeno zavazadlo včetně hotovosti, cestovních dokladů a platebních karet. Asistenční služba pomůže při jednání s policií a státními úřady. Je k dispozici 24 hodin denně v českém jazyce. Asistenční služby jsou automatickou součástí cestovního pojištění.

Zdroj informací: Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group

Publikováno: 25. 7. 2022, Autor: Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group (text), www.depositphotos.com (foto) , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima